Bağ Rotalarına Göre Şarap Tadımı Etkinlikleri

B a ğ R o t a l a r ı n a G ö r e Ş a r a p T a d ı m ı E t k i n l i k l e r i

Facebook
Twitter
LinkedIn

WAYANA’nın Birinci Şarap Tadımı Kategorisi:

Türkiye’nin Bağ Rotalarına Göre Şarap Tadımı Etkinlikleri – 6 Seans

 

Kadıköy’de faaliyet gösteren şarap evimiz “WAYANA Wine Bar”ın kuruluş öncelikleri arasında Türk üreticisinin şaraplarını şarap severlerle buluşturmak ve şarap kültürünün daha geniş bir tabana ulaşması için bıkmadan çalışmak var. Bu önceliğin gereği olarak gördüğümüz faaliyetlerden birisi ‘Şarap Tadımı Etkinlikleri’.

 

Farklı başlıklar altında topladığımız şarap tadımı etkinliklerinin ilk hayata geçirdiğimiz kategorisi, “Türkiye Bağ Rotalarına Göre Şarap Tadımı Etkinlikleri” üst başlığı adını taşıyor. Adından da anlaşılacağı gibi bu tadım serisini, coğrafî dağılımı esas alan bir yaklaşımla hazırladık. Türkiye’nin şaraplarını altı etapta sekizer şaraplık setler halinde grupladık. Her sette, bölgenin çapı izin verdiği ölçüde, her şarabı farklı bir üreticiden seçerek şarap severlerin değişik markaları tanıması için gayret ettik.

 

Bu kategoride yer alan bölgeler:

  • Bozcaada
  • Trakya
  • Kapadokya ve İç Anadolu
  • İzmir-Urla-Manisa
  • Güney Ege
  • Güneydoğu Anadolu

 

Bağ Rotası Tadım Etkinlikleri her ay iki etkinlik olmak üzere 2022 yılının Ekim, Kasım ve Aralık aylarında hayata geçiyor. Etkinlikler bir moderatörün yönetiminde yaklaşık iki saat sürüyor. Katılımcılara ikram edilen şarabın lezzetini etkilemeyecek atıştırmalıklar da içeriğin bir parçası.

 

Her katılımcıya tadımda yer alan şarapların etiket bilgilerinin basılı olarak işlendiği bir Tadım Kitapçığı veriliyor. Katılımcılar tadım esnasında kendi gözlemlerini yine kendileri işleyerek kitapçığı günün kaydı olarak yanlarında götürüyorlar.

 

“Türkiye Bağ Rotalarına Göre Şarap Tadımı Etkinlikleri” serisini tamamladığımızda ülkemizin 48 üreticisinin 48 şarabının tadımını gerçekleştirmiş olacağız. Bu seri meraklı şarap severlerin ülkemizin endemik üzümlerinin neredeyse hepsinden yapılmış şarapları tatması ve tanımasını sağlamış olacak.

 

2023 yılında yeni tadım kategorileriyle etkinliklerimiz devam edecek. Bültenimize abone olarak bu konudaki gelişmeleri takip edebilirsiniz.

 

 

Katerina Monroe
Katerina Monroe

@katerinam •  More Posts by Katerina

Congratulations on the award, it's well deserved! You guys definitely know what you're doing. Looking forward to my next visit to the winery!