B l o g

Karbonik Maserasyon

Şarap dünyasının yüzyıllar içinde kendine özgü bir dili oluşmuş. Bu dilin içinde hem şarabın artizan kimliğini öne çıkaran sıfatlar hem de üretim sürecinin kazandırdığı teknik kavramlar birlikte yer alıyor. Karbonik maserasyon tabiriyle lk karşılaştığınız zaman irkilme olasılığınız çok güçlü. Karbon kısmına aşina olsanız da maserasyon kısmında bilinmezliğin getirdiği bir ürperti oluşuveriyor. Bu yazıda karbonik maserasyona hepimizin kolayca anlayacağı bir biçimde yaklaşmayı deneyeceğiz. İşe önce maserasyondan başlayalım.

UÇMAKDERE

Uçmakdere’nin Firuze şaraplarıyla ilk tanışmamız profesyonel şarap etkinliklerinden birisinde oldu. Yan yana yüzlerce şarabın yer aldığı tadım salonlarının en büyük güçlüğü sizi serseme çevirmesidir

SAGAVİN

Şarap sektöründe yaşanan tüm zorluklara rağmen ve bütün bunları bilerek yine de bu yola baş koyan üreticileri takdir etmemek mümkün değil. Finans profesyoneli olarak iş yaşamına başlayan bir bankacının şarap üretmenin büyüsüne kapılarak kurduğu Sagavin, bu örneklerden birisi.

RAF FİYATI 300 TL OLAN BİR ŞİŞE ŞARAPTAKİ MALİYET KALEMLERİ

Özellikle son iki yıldır şarap fiyatlarının şarap severlerin fena halde canını yaktığını hepimiz biliyoruz. Hatta bu değişimden ötürü şarap yerine alternatif, ve daha ziyade ağır alkollü, içkilere yönelimin arttığını pazardaki profesyonel arkadaşlar bizlerle paylaşıyor. Bu çalışmamızda raf fiyatı 300 TL olan 75 cl bir şişe şarabın 2024 Mayıs ayı rakamlarıyla maliyet kalemlerini sizin için derledik.

AYA GİDEN ŞARAP

WAYANA’yı bir şarap servisi yapan şarap evinden çok şarap kültürünü derinlemesine sahiplenen ve şaraba değer verenlerin buluşma noktası olarak hayal ettik. Bu yanımızla biraz Don Kişotvari davrandığımızı düşünebilirsiniz ama bu yaklaşımın lafta değil özde olduğunu, konuğumuz olan şarap severler kolayca anlar. Bu yanıyla şarabın kültürel unsurlarından birisi olan dinsel törenlerdeki konumu da bizim ilgiyle takip ettiğimiz alanlardan birisi.

BİR ORGANİK ŞARAP ÜRETİCİSİ: ASARCIK

Asarcık, Marmaris’in son yıllarda turizmle öne çıkan Bozburun ve Selimiye köyleri arasında, aynı adı taşıyan yörede bağları ve hemen yanındaki şaraphanesiyle bizi heyecanlandıran bir üreticimiz. Şarabın kadehe gelinceye kadarki öyküsüne duyarlı her şarap sever Asarcık’ın yudumlanan her şarabında nasıl bir emek olduğunu kolayca fark eder.

Konuk Yazarlar

Buz mu? Tatlı mı? Şarap mı?

M.Vedat EĞİLMEZ İSTANBUL 2024 Bu üç özelliği bir arada bulunduran bir içki varmıdır? diye sorarsanız cevabı Almanca konuşan ülkelerde ‘’Eiswein’’

OSMANLI’DA ŞARAP YASAKLARI

WAYANA’yı şarap kültürüne odaklanan bugünkü formatıyla hayata geçirdiğimiz, iki yıla yaklaşıyor. 2022 yılında bu faaliyete başladığımızda Türkiye’de içkiye dönük reklam yasağı zaten yedi yıllık bir geçmişe sahipti.

Filiz

Sokak hayvanlarının kendilerini güvende hissettikleri ama servisimizi ve konuklarımızı tedirgin etmemelerine özen gösterdiğimiz bir anlayış geliştirdik.

B ü l t e n e A b o n e O l

En yeni gelişmeler, ürünler ve indirimlerden ilk siz haberdar olun