W a y a n a ' d a Ş a r a p T a d ı m ı

WAYANA’nın hizmet vermeye başlamasının hemen ardından şarap tadımına yönelik farklı seçenekler geliştirdik. Bu seçenekler arasından size en uygun olanı aşağıdaki açıklamalar ışığında kolayca seçebilirsiniz.

WAYANA Şarap Tadımında iki ana başlığımız var: 

1 – WAYANA TARAFINDAN DÜZENLENEN ŞARAP TADIMLARI

2 – ŞARAP PROFESYONELLERİNİN WAYANA DESTEKLİ ŞARAP TADIM ÇÖZÜMLERİ

1 – WAYANA TARAFINDAN DÜZENLENEN ŞARAP TADIMLARI

  • ANLATIMLI ŞARAP TADIMI

WAYANA’nın ayda iki kez düzenlediği etkinliklerdir. Etkinlikler şarap tadımı esnasında kullanılan terimlerin açıklanması, şarap tipleri ve üretim metotlarının anlatılması, tadımda duyu organlarının kullanımı ve tadım kriterlerinin hızlı hatırlatmasıyla başlıyor. Tadımda yer alan şaraplar üzüm, teruvar, rekolte ve üreticileri açılarından ele alınıp tadım notları, her etap için hazırlanan özgün Tadım Ajandalarına kaydediliyor.

Bu etkinliklerin birinci serisi Ekim’22 ile Ocak’23 arasında sekiz etap olarak yapıldı. İlk tadım serisinde Türkiye Bağ Rotalarını esas aldık ve Bozcaada Bağ Rotasında 10, diğer bağ rotalarında 8’er olmak üzere toplam 66 şarabı ve 55 üreticiyi şarap severlerle buluşturduk.

Şubat ayında başlayan ikinci şarap tadım etkinlik serisi Endemik Türk Üzümleri Şarap Tadımı başlığını taşıyor. Bu seri de 8 etap olarak planlandı. Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ikişer etap olarak uygulanacak.

Programlı olarak yürütülen bu etkinliklere biletle giriliyor. Bilet satışı online bir etkinlik platformu olan biletino.com üzerinden yapılıyor.

  • TAPAS EŞLEŞMELİ ŞARAP TADIMI

Bu seçenekte Endemik Türk üzümlerinden yapılan 6 şarap, WAYANA menüsündeki 6 tapasla eşleştirilerek şarap severlere sunuluyor. Karakteristik endemik üzümlerimiz arasından seçilen 6 tanesi, aroma, tat, asidite, gövde ve tip özelliklerine en uygun tapas içeriği eşliğinde konuklarımızla buluşuyor. Böylelikle şarap severler, Türk şarapları ve yemek uyumları hakkında genel bir fikir sahibi oluyor.

Tapas Eşleşmeli Şarap Tadımı, WAYANA Menüsünün bir parçası. Rezervasyon zorunlu, kişi sayısında kısıtlama yok.

  • KATILAN GRUBA ÖZEL İÇERİKLE HAZIRLANAN ŞARAP TADIMI

WAYANA’nın standart tadımlarının dışında gruplar için özel olarak hazırlanan tadım seçeneğimizdir. Bu seçenekte WAYANA’nın geniş şarap yelpazesinde yer alan şaraplardan farklı kriterlerle tadım düzenleyebilirsiniz. Bu tadımlar spesifik üzüm cinsinin farklı üretici varyasyonlarına göre (Cabernet Sauvignon, Syrah, Chardonnay, vb üzümlerden seçtiğiniz sayıda), aynı şarabın dikey tadımına göre (Likya Acıkara 2014’den 2021’e rekolteler, vb) veya bir üreticinin şarap yelpazesine göre (Chamlija markasının 8 şarabı, Pamukkale Anfora serisi, vb) olabilir. Bu tadımların fiyatlaması katılımcı sayısı ve ürüne göre hesaplanır. Ön ödemelidir.

  • ANLATIMSIZ ŞARAP TADIMLARI

WAYANA’nın daha önceki etkinlikleri ışığında hazırlanan bölgesel şarap tadımları da şarap severler için bir başka seçenek. 6 şaraptan oluşan setler konuklarımızın kendi hızlarıyla gerçekleştirdikleri keyifli bir şarap yolculuğu oluyor.

Bu tadımlara WAYANA Menüsünde yer vermiyoruz. İlgilenen grupları rezervasyonla misafir ediyoruz, kişi sayısında kısıtlama yok.

2 – ŞARAP PROFESYONELLERİNİN WAYANA DESTEKLİ ŞARAP TADIM ÇÖZÜMLERİ

Profesyonel rehber ve sommelier’lerin kendi grupları için düzenledikleri şarap tadım etkinliklerinin WAYANA alt yapısını kullanması için tasarlanmıştır. Tadımda yer alan ürünlerin tedarik ve servis hizmetleri katılımcı sayısına göre fiyatlanır. Her etkinliğin içerik ve katılımcı sayısına göre özel sözleşme hazırlanır. Ön ödemelidir.