ICE WINE = EISWEIN = ICEWINE

I C E W I N E = E I S W E I N = I C E W I N E

Facebook
Twitter
LinkedIn

Şarabın farklı stilleri için hemen her dilde yerel dildeki karşılıkları kullanırız. Kırmızı, beyaz, köpüklü, tatlı şarap gibi. Bazı stiller için bütün dillerde ortak sözcükler tercih edilir: roze, blush gibi. Ice Wine da bu ikinci grubun içinde yer alır ama bilinirliği daha azdır. Türk üreticilerinin iklim koşulları açısından neredeyse üretme şansının olmadığı bu şarap türüne yakından bakalım.

Adının çağrıştırdığı gibi Ice Wine, suyun donuk hali olan buzla yakından ilişkili. Bu ismi taşımasının sebebi, üretimde kullanılacak üzümlerin asmadan toplanmayarak donmaya bırakılması. Yani üreticinin korkulu rüyası don olayı, Ice Wine için bir varoluş sebebi. Elbette Ice Wine üretiminin yapılabileceği yerler, üzümlerin donmasına, çözülmesine, tekrar donmasına olanak sağlayacak iklim koşullarına bağlı. Şarap üreticisi ülkeler arasında Almanya, Avusturya ve Kanada’nın aynı zamanda Ice Wine üreticisi olması, bu iklim koşullarına sahip olmalarının doğal sonucu.

Ice Wine üretiminde tercih edilen üzümler arasında aromatik gücü öne çıkan Gewürztraminer, Riesling gibi Orta Avrupa üzümlerinin ve uluslararası seriden de Cabernet Franc ve Cabernet Sauvignon üzümlerinin öne çıktığını görüyoruz. Ice Wine üretimi için seçilen üzümlerin hasat mevsimi esnasında toplanmayıp asma üzerinde bırakıldığından bahsetmiştik. Kuzey yarı kürede hasat zamanının Eylül-Ekim ayları olduğunu hatırlayacak olursak Ice Wine için ayrılan üzümlerin izleyen Şubat ayında toplanması zaten sıra dışı bir süreç olduğunu anlamamıza yeter. Üstelik hasat esnasında ısının -280 C olması şartı üzümlerin toplanmasını daha da zorlaştırır.

Ice Wine üretiminde kullanılacak üzümlerin dallarında donması, çözülmesi, tekrar donması, tekrar çözülmesi defalarca tekrar eden bir döngüdür. Üzüm tanelerinin içindeki su ve şeker bu fiziki değişim esnasında iyice ayrışır. Hasat edildikten sonra üzümler hemen sıkılır ve şıra fermantasyona alınır. Donma ve çözülme döngüsüyle şeker yoğunluğu artan bu üzümlerden elde edilen ice wine tatlı bir şaraptır.

Ice Wine, üretimi zahmetli ve riskli bir üründür, bu özellikleri onu pahalı bir şarap yapar. Hasadın geciktirilmesi bağın özellikle üzümü seven kuşlardan korunması için tedbir almayı gerektirir. İklim koşulları beklendiği gibi gerçekleşmezse istenen kaliteye ulaşmak zor olabilir. Çok soğuk havada ve elle gece hasadı yapılması, toplama maliyetini çok arttırır. Hasılı Ice Wine için zorlu bir üretim sürecini ve maliyetini göze almak gerekir.

Ice Wine tatlı ve yağlı yiyeceklerle çok uyumludur. Kaz ciğeri ve yağ oranı yüksek peynirlerle ve yemek sonrasındaki tatlıların eşlikçisi olarak içilecek Ice Wine yemeği tamamlamak için pahalı ama hoş bir alternatiftir.

WAYANA Şarap Menüsünde aslında yalnızca Türk üreticilerinin şaraplarına yer verdiğimizi biliyorsunuz. Bunun istisnalarından birisi Ice Wine (diğeri de köpüklü şaraplar). Bir Alman Eiswein’ı olan Black Knight, menümüzde meraklıları için bulundurduğumuz tek örnek.

Katerina Monroe
Katerina Monroe

@katerinam •  More Posts by Katerina

Congratulations on the award, it's well deserved! You guys definitely know what you're doing. Looking forward to my next visit to the winery!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir