Lermonos

L e r m o n o s

Facebook
Twitter
LinkedIn

Ülkemizin hepimizi hayrete düşüren, yaman çelişkileri vardır. Söz gelişi Türkiye’nin yetiştirdiği üzüm miktarı açısından dünyadaki en büyük dördüncü ile altıncı ülke arasında (yılar içinde değişen bir yeri) olduğunu duyduğunuzda şaşırırsınız. Bu, ne kadar büyük bir miktardır? Benzer bir şaşkınlığı şarapta da görürsünüz. Bu kadar büyük miktarda üzüm yetiştiren bir ülkenin şarap üretimindeki yerinin 35-40. sıralarda olduğunu fark ettiğinizde yine afallarsınız ama bu da doğrudur.

 

Bu denli büyük üretici olan Türkiye’de yetişen üzümlerin neredeyse üçte birinin Denizli ilimizde yetiştiğini öğrenmek de herhalde hayretinizi iyice arttırır. Ama hayret etmeleri burada bırakıp dilerseniz Denizli’nin Çal ilçesindeki bağlarında yetiştirdiği üzümlerle İstanbul Kadıköy’deki şarap evimiz WAYANA Şarap Menüsünde sizlerle buluşan Lermonos’a yakından göz atalım.

 

300 dönümlük bağ alanında 8 çeşit şaraplık üzüm yetiştiren Lermonos’un adını, güneşi temsil eden bir Anadolu inanışı olan Apollon Lairbenos’tan yola çıkarak koymuşlar. Bağlar, farklı üzümlere ev sahipliği yapıyor. Yerli üzümlerimizden Kalecik Karası, Öküzgözü, Sultaniye ve Çal Karası, uluslararası üzümlerden Merlot, Syrah, Cabernet Sauvignon ve Chardonnay bu bağlarda yetişiyor, Lermonos’un kendi şaraphanesinde işlenerek şarap severlerin beğenisine sunuluyor.

 

Lermonos’un farklı segmentlerde şarapları var. Lykos Valley serisi çelik tanklarda olgunlaştırılan şarapların bulunduğu seri. Çal Karası üzümünden Caro Vino serisi için iki ayrı ürün geliştirmişler. Rindera serisi ise meşe fıçının da olgunlaşma sürecine dahil olduğu daha üst segment için üretiliyor.

 

WAYANA Şarap Menüsünde Lermonos’un bütün segmentlerinden örnekler var. Zevkle tattığımız ve beğenerek menüye eklediğimiz Lermonos şaraplarını geldiğinizde denemelisiniz, pişman olmayacağınızı garanti ederiz.

Katerina Monroe
Katerina Monroe

@katerinam •  More Posts by Katerina

Congratulations on the award, it's well deserved! You guys definitely know what you're doing. Looking forward to my next visit to the winery!