WAYANA Şarap Menüsü Yenilendi

W A Y A N A Ş a r a p M e n ü s ü Y e n i l e n d i

Facebook
Twitter
LinkedIn

Yaklaşık iki ayda bir WAYANA Şarap Menüsünü elden geçiririz. O zamana kadar menüde yer veremediğimiz şarap üreticilerini eklemek bizi en çok heyecanlandıran kısımlardan birisidir. Bazı şaraplar artık tükendiği ve devamı olmadığı için menüye veda ederler. Menümüzde daha önceden yer verdiğimiz üreticilerin yeni şaraplarından ekleyeceklerimizi tespit etmişizdir. Anlayacağınız yeni bir menüye başlamadan önce yaklaşık bir ay süren bir kuluçka dönemimiz olur. Bu sürenin üç haftası yeni adayların bulunup tadılmasıyla geçer, son haftası da menünün fizikî hazırlığına ve titizlikle yaptığımız kontrol ve düzeltmelerine ayrılır.

WAYANA olarak kendimize yüklediğimiz bir misyon var. Şarap seçimlerimizde yalnız Türk üreticilerin şaraplarına yer verdiğimizi biliyorsunuz. Burada kendimize koyduğumuz hedef, Türkiye’de üretim yapan her üreticinin en az bir çeşitle menümüzde temsil edilmesi. WAYANA’da 70 üreticiyle başlamıştık. İki yılın sonunda 110 üreticiye çıkardık sayımızı. Küçük adımlarla artırmaya devam edeceğiz.

Haziran menüsünde 443 şarabımız var servis ettiğimiz. Kış aylarında 500’ün üzerine çıkan çeşit rekolteleri bitenlerin çıkarılmasından sonra biraz geriledi ama yılbaşına doğru tekrardan yükseleceğini düşünmemizde bir sakınca yok. Şaraplardan bir adede düşenleri mahzen bölümüne alıyoruz, yalnızca bir adet kalan şaraplar kadeh olarak servis edilmiyor.

Haziran menüsünde aramıza katılmasından heyecan duyduğumuz üreticiler var. Bunlar arasında yalnız natürel şarap tekniğiyle üretim yapan iki genç üretici var. Tek şarabıyla bizimle olan Canavar ve aynı üzümleri üretim aşamasındaki farklılaşmayla iki çeşit olarak şişeleyen Kerasus bu gruptaki yeni markalar. Asarcık, hem natürel hem konvansiyonel şaraplarıyla menümüzde ilk kez yer alan Muğlalı bir üretici. Natürel Şaraplar Menüsünde üç şarabı var.

Konvansiyonel üretim yapan ve bu menüde ilk kez bizlerle birlikte olan üreticilerden Uçmakdere’nin ve Chateau Gali’nin üçer, Eskibağlar’ın iki, Ellez’in ve Asarcık’ın da bir şarabı var. Menüye yeni katılan Garova’nın şarabı menü basılana kadar elimize geçememişti ama geldiği yerden servis etmeye başladık, sadece sözle hatırlatıyoruz.

WAYANA Şarap Menüsünde uzun zamandır var olan üreticilerimizin ilk kez servis ettiğimiz yeni şarapları var. Sevilen, Arda Bağcılık, Chamlija, Suvla, Küp, Kayra, Vinero yeni beyaz şaraplarıyla, Sevilen, Chateau Nuzun, Kuzeybağ roze şaraplarıyla, 7Bilgeler, Yaban, Kayra, Sevilen, Chamlija, Gürbüz, Kocabağ kırmızı şaraplarıyla menümüzü renklerdirdiler.

WAYANA Şarap Menüsüne iki şaraplık yeni bir bölüm ekledik: PET-NAT Şaraplar. Bu başlık altında Paşaeli ve Yaban’a ait birer Pet-Nat köpüklü şarap yer alıyor.

WAYANA’yı, ülkemizin dört köşesinde üretim yapan şarap üreticilerinin tümünü kucaklayan bir felsefeyle kurduk. Bu felsefeye sımsıkı tutunarak hem çeperimizi genişletmeye hem Türk şaraplarını giderek yetkinleşen bir içerikle şarap severlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Biliyorsunuz, WAYANA’yı benzer işletmelerden ayıran yanlarımızdan birisi şaraplarımızın hepsini kadehle servis etmemiz. Bu yanımızla baktığımızda kendimizi ‘Türk Şarap Sektörünün Ortak Tadım Noktası’ olarak görüyoruz.

Bir sonraki menü revizyonunda tekrar görüşmek üzere şimdilik şerefe!

Katerina Monroe
Katerina Monroe

@katerinam •  More Posts by Katerina

Congratulations on the award, it's well deserved! You guys definitely know what you're doing. Looking forward to my next visit to the winery!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir