Köpüklü Şarap Çeşitlerine Hızlı Bir Giriş – 1

K ö p ü k l ü Ş a r a p Ç e ş i t l e r i n e H ı z l ı B i r G i r i ş 1

Facebook
Twitter
LinkedIn

Şampanya, Prosecco, Pet-Nat, Cava, Frizzante?

Köpüklü Şarap Çeşitlerine Hızlı Bir Giriş -1-

 

Şarabı yakından tanımaya ve öğrenmeye mi karar verdiniz? O zaman ömür boyu sürecek olan şarap eğitim dünyasına hoş geldiniz. Eğer doymak bilmeyen bir öğrenme iştahınız varsa doğru adrestesiniz. Çünkü artık her gün yeni sürprizlerle tanışacak, yeni lezzetlerin peşinde koşacaksınız ve şarap dünyasında ne çok keşfetmenizi bekleyen bilinmeyenler olduğunu fark edeceksiniz.

 

WAYANA’da hep yapmak istediğimiz ama şimdiye kadar olanak bulamadığımız eksikliklerden birisi köpüklü şaraplar bölümümüzün büyümesiydi. Bu arzumuzu hayata geçirmede gecikmemizin birkaç sebebi vardı. Bunların başında sınırlı sayıda Türk üreticinin köpüklü şarap üretmesi var ki bu gerçek değişmedi. Yerli üreticilerin bilgimiz dahilinde olan bütün köpüklü şaraplarını servis ediyoruz. Ama bu küçük yelpazeyi ithal ürünler yardımıyla büyütmekten başka çaremiz yok.

 

İkinci kısıtlama köpüklü şarapların kadehle servisindeki fire riskiydi. Geleneksel şaraplarda sahip olduğumuz mantarı çıkarmadan kadeh servisi çözümü köpüklü şaraplarda uygulanamıyordu. Sonunda köpüklü şarap için de benzer bir koruma metoduyla tanışınca bu bölümdeki büyümenin önündeki engel kalkmış oldu. 2023 yılında WAYANA Köpüklü Şarap Menüsünde hızlı bir büyüme yaşayacağız.

 

Kısaca servis edeceğimiz köpüklüler hakkındaki temel bilgileri sizlerle paylaşalım istedik. Böylece seçimlerinizi yaparken daha doğru kriterlerle hareket etmeniz mümkün olur. Köpüklü şaraplar gaz basınç oranlarına göre farklılaşır. Geleneksel metotla üretilen doğal köpüren şarapların gaz oranı ek 3 atmosfer basınçtan az olamazken yarı köpürenlerde bu oran en çok ek 2,5 atmosfer basınç olur. (Yeryüzünde hissettiğimiz basınç 1 atmosfer basınç kabul edilir.)

 

Servis etmekte olduğumuz köpüklü şarapların üretim yöntemlerine göre farklılaşan türleri var. Bu nedenle birbirinden çok farklı fiyatlar ortaya çıkıyor. Meraklılar için WAYANA menüsünde yer verdiğimiz köpüklülerin üretim metotlarını kısaca özetlemekte fayda var.

 

  • Geleneksel Metot
  • Charmat (Şarma) Metodu
  • Atalarımızın Metodu
  • Soda Metodu

 

Metotların açıklamasını sığdırıp okuyanı bunaltmamak için açıklamaları ayrı bir yazıda paylaşıyoruz.

Katerina Monroe
Katerina Monroe

@katerinam •  More Posts by Katerina

Congratulations on the award, it's well deserved! You guys definitely know what you're doing. Looking forward to my next visit to the winery!