Dördüncü Endemik Tadım Etkinliği

D ö r d ü n c ü E n d e m i k T a d ı m E t k i n l i ğ i

Facebook
Twitter
LinkedIn

4.Endemik Türk Üzümleri Şarap Tadımı Etkinliğimizi 26 Mart Pazar günü yaptık.

 

WAYANA’nın Endemik Türk Üzümleri Şarap Tadımı serisinin dördüncüsünü Kadıköy’deki şarap evimizde gerçekleştirdik. Serinin bu etabında yer alan üzümlerden ilki peri bacaları ve yeraltı kentleriyle tanıdığımız Kapadokya’nın topraklarında hayat bulan EMİR üzümüydü. Tadımın birinci bölümünde yüksek asidi ve mineralsi tadıyla tanınan Emir üzümünden yapılan dört şarabı tattık. Yörenin en eski üreticilerinden Turasan’ın Cappadocia serisinden Emir, ülkemizin en büyük üreticilerinden Kavaklıdere’nin yine üzümün adını taşıyan şarabı Emir, bölgenin butik üreticilerinden Kocabağ’ın K Serisi Emir ve Denizli yöresi üreticilerinden Aykut Özkan’ın Colossae Emir şaraplarını tattık, notlarımızı aldık.

 

Tadımın ikinci bölümünde bu kez Kızılırmak havzasında hayat bulan, ülkemizin en çok işlenen kırmızı üzümlerinden KALECİK KARASIndan yapılan dört şarabı tattık. Bu bölümün ilk örneği Kalecik Karasının bir köpüklü şarap uygulaması olan Pamukkale Nicely şarabıydı. İkinci sırada Kalecik Karasını yok olmaktan kurtaran bir bilim adamının kurmuş olduğu Tomurcukbağ Şaraphanesi’nin ürettiği Trajan Reserve Kalecik Karası şarabı yer aldı. Üçüncü sırada bu kez Denizli’de yetiştirilen Kalecik Karası üzümlerinden yapılan bir kırmızı şarabı, Anfora Kalecik Karasını tanıdık. Serinin son şarabı yine Kızılırmak yöresinden hasat edilen üzümlerle yapılan Vinkara Mahzen Kalecik Karası oldu.

 

Katılımcılarımız tadım süresince şaraplarla ilgili değerlendirmelerini tadım ajandalarına not aldılar. Günün favori şaraplarının sohbetini yaparak etkinliğimizi tamamladık.

Katerina Monroe
Katerina Monroe

@katerinam •  More Posts by Katerina

Congratulations on the award, it's well deserved! You guys definitely know what you're doing. Looking forward to my next visit to the winery!